kobieta leży na kanapie podczas sesji terapeutycznej hipnozy

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnoza przez większość osób jest postrzegana jako rodzaj fascynującego, niezwykłego i niecodziennego doświadczenia. Nasze wyobrażenia o hipnozie pochodzą głównie z filmów, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Kojarzymy głównie hipnozę sceniczną służącą celom
rozrywkowym.

Hipnoza terapeutyczna jest natomiast skutecznym narzędziem prowadzącym do powrotu do zdrowia. Umożliwia nam kontakt z naszą podświadomością, z tą częścią umysłu, która odpowiada za nasze emocje, nawyki czy schematy myślowe. Dzięki terapii hipnozą możemy dokonać trwałych i pozytywnych dla nas zmian, przeprogramować, to co szwankowało i uaktywnić, to co będzie nas wspierało i wzmacniało na co dzień.

Musimy wiedzieć, że „bycie” w hipnozie to naturalny, fizjologiczny stan ciała i umysłu, który towarzyszy nam każdego dnia w mniejszym bądź większym stopniu. Można powiedzieć, że to cecha prawidłowo funkcjonującego mózgu mająca dobroczynny wpływ na wiele obszarów ludzkiego zdrowia. Mimo to często pojawia się wątpliwość — czy hipnoza jest bezpieczna? Na to pytanie odpowiadam w poniższym tekście.

hipnoza

Jak działa hipnoza na organizm człowieka?

Aby móc z pełną świadomością mówić o bezpieczeństwie hipnozy, warto na początku przybliżyć wpływ hipnoterapii na organizm człowieka. Te mechanizmy zachwycają naukowców od ponad 200 lat. Prowadzone są zagraniczne badania, np.:
Badanie identyfikuje obszary mózgu zmienione podczas transów hipnotycznych
Study identifies brain areas altered during hypnotic trances | News Center | Stanford Medicine

Badania z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego potwierdziły, że podczas sesji hipnotycznej
zachodzą następujące reakcje w organizmie człowieka:
• Zwiększony poziom relaksacji
• Wzmożona podatność na sugestię
• Dominacja fal mózgowych alfa

Powyższe właściwości hipnozy sprawiają, że może być ona stosowana w różnych schorzeniach,
prowadząc do równowagi psychosomatycznej i być wsparciem leczenia zasadniczego.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Hipnoza sama w sobie jest bezpieczna. Podczas sesji jest się świadomym tego, co się dzieje, ma się pełną kontrolę. Hipnoterapeuta zawiesza jedynie czynnik krytyczny umysłu, który nie pozwalałby sugestii na dotarcie do niego. Z kolei klient przyjmuje jedynie takie sugestie, które są zgodne z jego systemem wartości, czyli nie przyjmie niczego, co budzi jego moralną wątpliwość. W czasie transu następuje silne skupienie na konkretnym obszarze, neutralizując zewnętrzne bodźe.

Ważne jest by, osoba, prowadząca hipnoterapię, miała odpowiednie kwalifikacje. Hipnoterapeuta stale się dokształca, dba także o swój stan psychiczny i BHP, by służyć pomocą jak najlepiej. Istotna jest jego zdolność do skutecznej komunikacji z klientem, empatia i zdolność wzbudzania zaufania.

Przeciwwskazania do stosowania hipnozy

Działanie hipnozy może niekiedy być pozbawione sensu lub mieć marginalny wpływ na stan pacjenta. Najczęściej dotyczy to osób, które cierpią na określone schorzenia. Na szczęście doświadczony hipnoterapeuta od razu wskaże, że w danej sytuacji hipnoza jest niezalecana.

Przeciwwskazaniami do hipnozy są poniższe problemy zdrowotne:
• Schizofrenia
• Autyzm
• Upośledzenie umysłowe
• Demencja

Co więcej, na etapie komunikacji z hipnoterapeutą, osoby cierpiące na choroby sercowo-naczyniowe, epilepsję i cukrzycę powinny poinformować o swoich problemach. Dobierane są wtedy odpowiednie techniki, by cały proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie.

Czy hipnoza jest bezpieczna? Podsumowanie

Hipnoza jest bezpieczna. Od dawna wykorzystywana z powodzeniem w leczeniu zaburzeń nerwicowych, lęków, depresji, bezsenności, fobii, ataków paniki, agresji, zaburzeń somatycznych, uzależnień, problemów związanych ze stresem, problemów natury intymnej, relacjach międzyludzkich, pomocy przy przechodzeniu ciężkich sytuacji życiowych- żałoba, rozwód, rozstanie, rozwoju osobistym.

Nie należy zapominać, że koniecznym warunkiem, bez którego terapia nie przyniesie efektów jest
gotowość klienta do współpracy
. Po pierwsze, jak wspomniałam, musi akceptować konstruktywne
sugestie, ale też być wewnętrznie gotowy na zmiany.

Jeśli chcesz się przekonać o pozytywnym wpływie hipnoterapii prowadzonej przez doświadczoną hipnoterapeutkę, umów termin już teraz.