Psychosomatyka, czyli dziedzina medycyny, zajmująca się połączeniem między psychiką a ciałem człowieka. Czym dokładnie jest? Aby poznać różnorodne zaburzenia ich objawy, ich wpływ na twoje życie oraz dowiedzieć się, czy istnieje możliwość rozróżnienia chorób fizycznych od psychosomatycznych, przeczytaj poniższy artykuł. Na koniec poruszymy temat metod radzenia sobie z zaburzeniami psychosomatycznymi.
Co to jest psychosomatyka?
Słowo psychosomatyka jest powiązane z dwoma słowami w języku greckim. „Psyche” oznacza umysł, „soma” oznacza ciało. Łącząc te słowa, tworzy się związek między umysłem i ciałem. Psychosomatyka to dziedzina, która bada wpływ czynników psychologicznych na twoje zdrowie. Twierdzi, że twój stan emocjonalny i psychiczny wpływa na aspekty fizyczne twojego ciała a określone bóle czy dolegliwości i choroby, wskazują na problemy w życiu emocjonalnym. Jeśli cierpisz emocjonalnie, twoje ciało zaczyna chorować i może to objawiać się na różne sposoby. Objawy te nie mają konkretnej przyczyny medycznej. Osoby doświadczające problemów zdrowotnych związanych z dolegliwościami psychosomatycznymi mimo dobrych wyników badań mogą zauważyć wiele objawów somatycznych. Wśród nich mogą wystąpić bóle różnych części ciała, problemy z trawieniem, jelitami lub problem z zasypianiem.
Zaburzenia psychosomatyczne, jakie są i jak się objawiają?
Zaburzenia psychosomatyczne manifestują różnorodne objawy, które mówią, jakie kryją się w tobie problemy emocjonalne. Mogą dotyczyć jelit, głowy, serca lub mięśni. Jeśli często boli cię głowa lub plecy, masz problemy ze snem, a twoje podstawowe badania są w normie, możliwe, że cierpisz na zaburzenia psychosomatyczne.
Lista objawów jest naprawdę długa, m.in. zaliczamy do nich:
- przewlekłe zmęczenie,
- bóle głowy, migreny, zawroty głowy,
- kołatanie serca,
- drętwienie rąk lub nóg,
- bóle stawów, żołądka, kręgosłupa,
- problemy skórne i ze snem.
W 1950 roku F. G Alexander – wybitny uczony w zakresie medycyny psychosomatycznej, opracował listę chorób o podłożu psychosomatycznym. Lista nosi nazwę „chicagowska siódemka” i znajdują się w niej:
- choroba wrzodowa żołądka,
- nadciśnienie tętnicze,
- astma oskrzelowa,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- zapalenie jelita grubego,
- nadczynność tarczycy,
- atopowe zapalenie skóry.
Czy da się rozróżnić chorobę czysto fizyczną od schorzenia psychosomatycznego?
Twój umysł i ciało są powiązane i mają na siebie wzajemny wpływ. Tak samo objawy fizyczne i psychosomatyczne, dlatego rozdzielenie ich może być wyzwaniem. Diagnozę może postawić internista, psychiatra lub psycholog. Powinien on zlecić podstawowe badania diagnostyczne, aby wykluczyć ewentualne choroby fizyczne. Objawy wymienione w tym artykule, mogą być również symptomami poważnych chorób, ale udając się do lekarza rodzinnego, powinniśmy być spokojni, ponieważ powinien potrafić rozróżnić chorobę fizyczną od schorzenia psychosomatycznego.
Jak sobie pomóc?
Najważniejszą i podstawową dla ciebie możliwością jest leczenie psychoterapeutyczne, które nie jest łatwe, dlatego ważne jest, aby udać się do specjalisty, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Psychoterapeuta nie dobierze odpowiednich środków farmakologicznych, ale jeśli będzie to koniecznie doradzi, co należy zrobić. Wdroży też odpowiedni plan terapii. Lekami zaleconymi przez lekarza psychiatrę mogą być leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe, jeśli przy zaburzeniach współistnieją zaburzenia lękowe czy depresja.
Czasami psychoterapia to za mało, warto wtedy spróbować innych metod i udać się do innego specjalisty, który dotrze do źródła Twojego problemu. Jedną z takich osób jest hipnoterapeuta. Praca z hipnoterapeutą zminimalizuje lub zlikwiduje nie tylko objawy które Cię dręczą, ale i przyczyny Twoich problemów.
Zajrzyj do tego artykułu by dowiedzieć się więcej o tym czym jest hipnoza i jak ja jako certyfikowana hipnoterapeutka metody SET (Simple Effective Therapy) mogę Ci pomóc.
Być może okaże się, że dla ciebie najlepszą pomocą będzie połączenie kilku metod pracy. Warto spróbować także refleksologii, totalnej biologii czy osteopatii. Zostań ze mną a dowiesz się więcej o tych metodach terapeutycznych.
Oczywiście istnieje strategia samopomocy, która w dzisiejszych czasach i pędem życia może być trudna do zrealizowania. Warto jednak zadbać o tę sferę życia. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta bogata w kwasy omega-3. Zmiana poziomu stresu poprzez odpoczynek w ciągu dnia, nawet kilka minut pomoże ci go obniżyć. Świetnymi sposobami na wyciszenie są także medytacja lub joga, ale możesz wybrać aktywność fizyczną, która Ciebie najbardziej relaksuje – możesz nawet tańczyć. Zadbaj też o odpowiednią ilość i jakość snu. Pamiętaj, aby twoje życie prywatne było ponad pracę, a nie odwrotnie. Te rzeczy na pewno pomogą odnaleźć Ci równowagę między twoim umysłem i ciałem. Co więcej, wsparcie bliskich osób oraz ich zrozumienie również, przyniesie pozytywne skutki.
Podsumowanie:
Nasze emocje są ściśle powiązane z naszym ciałem. Obydwie te rzeczy wpływają na siebie wzajemnie. Przewlekły stres może doprowadzić do zaburzeń i chorób psychosomatycznych. Psychosomatyka kieruję się w stronę teorii, która mówi, że dany ból określa konkretny problem powstały w naszym życiu emocjonalnym. Kłucie w okolicy serca, są najczęściej powiązane z kontekstem psychicznym. Oznaczać mogą problemy w związku. Twój organizm manifestuje poprzez ból i wysyła informacje o problemie, o podłożu psychicznym, który nie jest odpowiednio diagnozowany. Koniecznie udaj się do specjalisty, który będzie się liczył z twoimi odczuciami i zaangażuje się w pomoc, ale nie zapominaj o tym, by dbać o zdrowy tryb życia.
Jeśli zastanawiasz się jak mogę Ci pomóc, zajrzyj do mojej oferty już teraz.
Wiemy, jak ważna jest równowaga w życiu oraz harmonijne działanie ciała- umysłu – duszy. „Gdy cierpisz z powodu poważnego stresu lub traumy, twój układ nerwowy może dobrze reagować na pewne narzędzia i zdecydowanie źle na inne. Może się też okazać, że jest dość wrażliwy. Zwróć uwagę, na co, ponieważ jest to bardzo ważne dla terapii zorientowanej na aspekty somatyczne”.Rebekkah LaDYNE Polecam Ci dbać o siebie holistycznie.Skorzystaj z: osteopatii, terapii czaszkowo-krzyżowej, rozluźniania powięziowego.ASEMI https://asemi.pl/kontakt
spotkajmy się
Chcesz umówić się na wizytę lub konsultację?
Zadzwoń 723 444 837 lub umów się na wizytę przez Booksy.