Czym jest nerwica i jakie są jej objawy?
Nerwica i jej objawy
Nerwica to zaburzenie emocjonalne mające swe podłoże w czynnikach biopsychspołecznych, predyspozycjach genetycznych, obejmujące wiele rozmaitych zespołów chorobowych, których głównym objawem, choć czasem nie doświadczanym wprost, jest lęk. Nie można pominąć tutaj wagi nadmiernego stresu, który towarzyszy nam na co dzień.
Nerwica przeradzać się może:
- w formę stałego niepokoju,
- lęku panicznego,
- czujności
- różnych postaci fobii,
- natręctw,
- obsesji,
- zamartwiania się,
- wyobrażeń lękowych,
- zmienności nastroju,
- pesymistycznych i natrętnych myśli,
- trudności w odczuwaniu radości,
- zaburzeń snu, czyli objawów dotykających sfery emocjonalnej człowieka, jak również szeregu nieswoistych niedomagań wegetatywnych mających charakter somatyczny:
- napięcie w ciele,
- kołatanie serca i ucisk w klatce piersiowej,
- podwyższenie tętna i ciśnienia,
- drżenie rąk,
- dolegliwości bólowe,
- zawroty głowy,
- mdłości
- tiki nerwowe,
- pocenie się,
- problemy gastryczne,
- czasem impotencja u mężczyzn,
- spadek libido.
Rodzaje i postaci nerwicy
W związku z powyższym można wyróżnić m.in. :
- zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne (nerwica natręctw) – ocd;
- zaburzenia lękowe (nerwica lękowa) w postaci fobii.
- zaburzenia lękowe z napadami lęku (epizodyczny lęk paniczny);
- zespół lęku uogólnionego (nerwica lękowa);
- zaburzenia lękowe (nerwice lękowe) jako ostra reakcja na stres.
- zaburzenia występujące pod postacią somatyczną (zaburzenia somatyzacyjne, zaburzenia hipochondryczne);
- zaburzenia (dysfunkcje) autonomiczne występujące pod postacią somatyczną np. „nerwica serca”, „nerwica żołądka”, psychogenna biegunka;
- uporczywe bóle psychogenne (psychogenne bóle głowy czy dolnego odcinka kręgosłupa);
- zaburzenia lękowe (nerwice lękowe) jako zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne)
Wyolbrzymiony lęk i natrętne myśli, ograniczające przekonania stają się zbyt dużym obciążeniem dla organizmu, stąd pojawiające się np. zachowania niepożądane, obsesyjno – kompulsywne, takie jak częste mycie rąk, sprawdzanie kilka razy czy drzwi są zamknięte. Mają one na celu szybko przynieść ulgę, ale na dłuższą metę prowadzą do błędnego koła pogłębiając złe samopoczucie. Pojawia się także wycofywanie społeczne, obniżenie poczucia wartości, poczucie winy, problemy ze skupieniem uwagi, zmiany w percepcji siebie lub/i otoczenia (depersonalizacja i derealizacja), uczucie zmęczenia, co zdecydowanie komplikuje codzienne funkcjonowanie w życiu prywatnym, zawodowym i towarzyskim.
Terapia nerwicy
Powyższe opisane problemy związane z zaburzeniami nerwicowo-lękowymi można rozwiązać poprzez terapię psychologiczną, terapię odpowiednimi lekami, techniki relaksacyjne, a także zastosowaniu bardzo skutecznej i ekonomicznej w czasie, metody jaką jest hipnoza.
Jak działa hipnoza? Jak hipnoza może pomóc w leczeniu nerwicy?
Na czym polega hipnoza?
Hipnoza jest takim stanem psychicznym, który polega na częściowym wyłączeniu świadomości, przypomina to stan pomiędzy snem a jawą, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. Pojęcie hipnoza pochodzi od greckiego słowa hypnos, czyli sen.
Hipnoza to skuteczny środek komunikacji z nieświadomą częścią umysłu i osobowości człowieka, polegająca na wprowadzeniu go w trans hipnotyczny i podaniu mu odpowiednich sugestii hipnotycznych i posthipnotycznych co prowadzi do określonego stanu psychofizycznego charakteryzującego się zawężeniem koncentracji na bodźcach wewnętrznych (wizualizacja, odczucia) lub zewnętrznych (odbieranych przez zmysły) i podwyższoną podatnością na słowa hipnoterapeuty.
Relacja terapeutyczna w gabinecie
O efektywności sesji w dużej mierze decyduje osobiste zaangażowanie osoby poddającej się hipnozie, jej wewnętrzne przyzwolenie i rzeczywista chęć zmiany. Niezwykle ważna jest atmosfera w gabinecie, pełna profesjonalizmu, empatii, zrozumienia płynąca od terapeuty, co z kolei wiąże się z zaufaniem i szczerością ze strony klienta.
Wykorzystanie hipnozy w leczeniu nerwicy
W pierwszej części spotkania przeprowadzony jest standardowo wywiad, następnie wprowadzana jest stopniowo pogłębiana relaksacja przy dźwiękach dobranej muzyki. Klient odpręża się na fotelu mając zamknięte oczy. Znika napięcie i pobudzenie.
Hipnoterapeuta odpowiedzialny jest za to, by treść i forma sugestii miała terapeutyczny charakter. W kolejnym etapie sesji ma to szczególne znaczenie, ponieważ następuje praca z myślami, emocjami i zachowaniami klienta. Celem jest więc przepracowanie tego, jak interpretuje różne sytuacje oraz jak reaguje np. na lęk. Istotny jest właściwy dobór słów, modulowanie głosu, ściszanie go nawet do poziomu słyszalności, nadawanie podawanym treściom charakteru sugestii prozdrowotnych, by uruchomić wewnętrzne procesy samoregulujące organizmu. Jednocześnie bierze się pod uwagę psychologiczne aspekty dotyczące zaburzeń nerwicowych. Buduje się więc poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, równowagi, spokoju i inne pożądane cechy i zachowania, a neutralizuje te objawy, które stanowiły problem i miały bezpośredni związek z dolegliwościami i schorzeniami klienta.
Najlepiej przekonać się samemu jak działa hipnoza. Najlepiej jak łączymy różne techniki terapeutyczne, by odczuć realną ulgę i zmianę w sobie.
Na wizytę do mnie można umówić się tutaj.
Certyfikowana hipnoterapeutka. Konsultantka kryzysowa po studiach podyplomowych z psychotraumatologii i psychosomatyki i somatopsychologii.
www.nazdrowie-holistycznie.pl
Bibliografia:
https://podyplomie.pl/psychiatria/28921,co-to-jest-nerwica
https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/77401,zaburzenia-nerwicowe-lekowe-zwiazane-ze-stresem-i-pod-postacia-somatyczna
https://www.researchgate.net/profile/Marcin-Cybulski-2/publication/270453034_Psychologia_w_naukach_medycznych_Cz_2/links/58074b6808ae03256b77e069/Psychologia-w-naukach-medycznych-Cz-2.pdf#page=100