Uwięzieni przez własne przekonania. Jaki jest wpływ przekonań ograniczających na życie?

W twoim życiu pojawiło się wyzwanie i chciałabyś osiągnąć swój cel. Niestety coś powoduje, że czujesz się jak w kajdanach. To punkt widzenia, który ogranicza twoje możliwości, hamuje i uniemożliwia osiągnięcie zaplanowanego celu albo spełnienie marzenia. Takie przekonania to przekonania ograniczające. Są jak mur zbudowany w twojej głowie. Coś, co dla innych jest proste – dla Ciebie staje się wyzwaniem niemożliwym do realizacji. Czym są i z czego wynikają? Zrozumienie ich negatywnego wpływu na Twoje życie oraz praca nad ich pokonaniem to droga do sukcesu.

Co to są przekonania ograniczające?

To głęboko zakorzenione przeświadczenie w twoim umyśle, o prawdziwości danej informacji o tobie i wszystkim, co cię otacza. Kształtują myśli, mają wpływ na podejmowane przez ciebie decyzje, a więc i na to, jak wygląda twoje życie. Całkowicie hamują rozwój i utrudniają osiągnięcie zaplanowanych celów. Ograniczające przekonania kształtują się na bazie doświadczeń już od najmłodszych lat, np. na podstawie opinii innych bliskich nam osób. W większości nie odzwierciedlają rzeczywistości. Twoje ograniczające przekonania mogą na przykład spowodować unikanie nowych wyzwań, bo przecież jesteś przekonana, że im nie podołasz. Pomimo tego, że w rzeczywistości doskonale byś sobie z nimi poradziła.

Źródła przekonań ograniczających i ich wpływ na życie

Warto się zastanowić, skąd wzięły się twoje przekonania. Czy są wynikiem społecznego
nacisku? A może powstały w wyniku przykrego doświadczenia? Źródłem przekonań ograniczających może być dzieciństwo. Każdy z nas rodzi się przecież bez oczekiwań i zdania na swój temat. W dzieciństwie, kiedy jesteś jak gąbka i chłoniesz wiedzę, mogłaś słyszeć lub widzieć zachowania innych osób, które się w tobie utrwaliły. Przyczyniły się one do powstania w głowie wyobrażenia o tobie i o tym, co cię otacza. Przykładowo, jeśli twoi rodzice w kontakcie z innymi byli nieufni, w dorosłym życiu twoje podejście do innych osób może być podobne.

Im częściej z biegiem lat miałaś styczność z krytycznymi postawami, tym bardziej umacniały się w twojej głowie negatywne przekonania na własny temat. Wykształtowało się też niskie poczucie własnej wartości. Przykładowo: jeśli twoi rodzice mówili ci, że nie poradzisz sobie w konkursie lub na egzaminie, bo za mało wiesz, to w dorosłym życiu możesz podobny problem. Na przykład możesz mieć przeświadczenie, że nie zasługujesz na lepszą pracę, bo nie jesteś wystarczająco kompetentna. Nie będziesz wierzyć w siebie i nawet nie będziesz próbować zmienić niekomfortowych dla Ciebie sytuacji czy spełniać marzeń. Pamiętaj, że twoje przekonania przekładają się na to, jak wygląda twoje życie. Tylko Ty możesz zdecydować czy przejdziesz przez mur powstały w głowie i osiągniesz cel, czy zostaniesz w tym samym miejscu i nic się nie zmieni.

Innym źródłem są zdarzenia losowe. Porażki, nagła strata pracy, zranienia emocjonalne, wykorzystanie przez inną osobę. Te zdarzenia są fundamentem przekonań o braku wartości lub braku kontroli nad życiem. Powodują myślenie o sobie w kategoriach „jestem beznadziejna” lub „nie zasługuję na to”. Mogą również spowodować, że będzie Ci trudno zaufać innym ludziom.

Źródłem ograniczających przekonań może być także środowisko społeczne. Przyjaciele,
współpracownicy, mentorzy i inne osoby, z którymi często przebywasz, mający negatywne nastawienie do świata i innych ludzi. Przebywanie z takimi ludźmi prowadzi do przejęcia negatywnych i ograniczających przekonań. Również chęć do dostosowania się do grupy i przyjmowania ich przekonań, które niekoniecznie są zgodne z naszymi.

Negatywne ocenianie siebie na przestrzeni czasu – „nie jestem wystarczająco dobra”, „zawsze robię błędy” stworzą w końcu przekonanie o niekompetencji. Myśli związane z negatywnym ocenianiem przeszłości „coś na pewno pójdzie nie tak” w końcu wytworzą przekonanie o nieudolności.

Jak pracować nad swoimi przekonaniami?

Przekonania ograniczające nie wnoszą nic dobrego do naszego życia, niszczą samopoczucie i utrudniają życie. Na szczęście można nad nimi pracować. Nie jest to łatwy proces, ale warto. Na początek spróbuj pomyśleć, z jakimi przekonaniami się borykasz. Czy są one spowodowane przez kogoś, czy sama je stworzyłaś np. po doświadczeniu przykrej sytuacji? Bądź uważna — twoja podświadomość i automatyczne myśli mogą sprawić, że ich nie zauważysz.

Przypomnij sobie wydarzenia, które zaprzeczą twoim przekonaniom. Może ktoś
skomplementował twoją cechę? Formułuj pozytywne myśli, zamiast „znowu mi to nie
wyszło”, „nie potrafię” pomyśl „nie muszę od razu wszystkiego umieć, ale nauczę się”.
Spróbuj afirmacji lub medytacji. Zapisuj sobie pozytywy na swój temat, które udało ci się
dostrzec. Wracaj do nich, kiedy poczujesz się źle. Zmiana myślenia na pozytywny pomoże Ci w realizacji marzeń i osiąganiu sukcesów. Pamiętaj, jesteś wystarczająca!

Niech twoje ograniczające przekonania nie decydują za ciebie i nie kierują twoim życiem.
Jeśli jednak nie możesz sobie poradzić i czujesz, że potrzebujesz wsparcia, spotkaj się ze specjalistą, np hipnoterapeutą.

spotkajmy się

Chcesz umówić się na wizytę lub konsultację?

Zadzwoń 723 444 837 lub umów się na wizytę przez Booksy.


Umów się na wizytę