Być może doświadczasz uczucia ciężaru w codziennym funkcjonowaniu. Stało się coś, co pozostawiło ślad w Twoim ciele, który teraz jest jak cień – ma wpływ na twoje życie i psychikę. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, powoduje, że nie czujesz się bezpiecznie. A może to tylko niektóre z nieprzyjemności, których doświadczasz? Słyszałaś kiedyś pojęcie traumy i kojarzysz z takimi dolegliwościami, ale nie wiesz, dlaczego tak się stało? I co to w ogóle jest trauma?
Co to jest trauma i jak ona wypływa na życie?
Trauma jest urazem psychicznym spowodowanym przez przytłaczające — jednorazowe zdarzenie lub powtarzające się doświadczenie. Głęboko zakorzenione może mieć wpływ na zdrowie psychiczne — wywołuje ogromny stres. Trauma powoduje problemy z codziennym życiem. Możesz być nadpobudliwa, lękliwa lub wycofana społecznie. Rzeczy, które kiedyś były naturalne, stają się wyzwaniem. Trauma może zmienić charakter, pogląd na świat oraz doprowadzić do depresji, nerwicy czy zespołu stresu pourazowego.
Co powoduje traumę?
Pierwszym rodzajem doświadczeń, które powodują traumę, są jednorazowe przeżycia o dużym nasileniu stresowym. Niespodziewane wypadki, urazy, poważne obrażenia, rozstanie się z partnerem lub śmierć bliskiej osoby, przemoc seksualna, molestowanie, poważne choroby, operacje, ciężki i bolesny poród. Drugim rodzajem są wydarzenia o mniejszym nasileniu stresowym, lecz powtarzające się bardzo często lub stale, wskutek czego również prowadzą do urazu. Przemoc i agresja wobec Ciebie lub innych dzieci, zwierząt, zaniedbanie i brak opieki w dzieciństwie, mobbing w pracy, prześladowanie w szkole, udział w wojnie lub zamieszkiwanie obszarów dotkniętych wojną.
Jak to się dzieje, że trauma powstaje?
Trauma kształtuje się w wyniku przeżycia tak silnie negatywnego doświadczenia, że przekracza to twoje możliwości poradzenia sobie z nim. Prawie każdy człowiek spotyka się w swoim życiu z takim stresorem, co najmniej kilka razy. Oczywiście, nie każda taka sytuacja spowoduje problemy psychiczne. To czy dane wydarzenie będzie traumatyczne, zależy np. od stanu psychicznego lub samopoczucia w momencie traumatycznej sytuacji i wsparcia innych ludzi. Każdy człowiek ma swoje mechanizmy obronne, uruchamiające się w odpowiedzi na trudne bodźce. Najczęstszą i pierwszą reakcją organizmu jest krzyk. Inne to płacz, drżenie, przyspieszony oddech i puls i bladość. Reakcje pomagają wrócić do normalnego stanu psychicznego po zakończeniu działania stresorów. Najczęściej reakcje ustępują, ale jeśli będą Ci towarzyszyć przez dłuższy czas po zakończeniu oddziaływania bodźca, powinnaś na to zwrócić uwagę. Traumy możesz doświadczyć również jako świadek nieprzyjemnego zdarzenia – wcale nie musisz być jego uczestnikiem.
Objawy, czyli jak trauma wpływa na życie.
Objawy mogą pojawiać się od razu po doświadczeniu stresującego wydarzenia, ale to kwestia indywidualna. Może to być uczucie obezwładniającego lęku, przyspieszone bicie serca, omdlenia, ból brzucha, biegunka. Do innych objawów, które mogą wskazywać na przeżycie traumy i jej negatywnego wpływu możemy zaliczyć:
- obniżony nastrój,
- przygnębienie,
- napady paniki i lęku,
- obawy o życie swoje i bliskich,
- powracające przykre obrazy,
- problemy z koncentracją i snem,
- koszmary senne,
- unikanie osób lub sytuacji związanych z traumą,
- analizowanie i myślenie o przykrym wydarzeniu,
- stany depresyjne,
- myśli i próby samobójcze.
Kiedy objawy urazu psychicznego mogą powrócić?
Objawy mogą powrócić w różnych momentach życia. Sprzyjają temu warunki, które kojarzą się z wydarzeniem traumatycznym. Objawy uaktywnią się np. w rocznicę przykrego przeżycia lub przez określone bodźce zewnętrzne (np. zapach, dźwięk, obraz, powrót do miejsca, w którym doświadczyłaś traumatycznego wydarzenia). Może to być też moment podwyższonego stresu w związku z utratą pracy czy problemami zdrowotnymi. Przykładowo, jeśli na wiosnę byłaś świadkiem lub ofiarą przemocy, to Twoim bodźcem może być zapach wiosennego powietrza i kwitnących kwiatów lub czyjś krzyk.
Co niweluje objawy, kiedy i gdzie szukać pomocy?
Każdy proces zdrowienia jest inny i skomplikowany. Rozwój traumy możesz zatrzymać, próbując ją zrozumieć samodzielnie. Jest to trudne, ale Twoje uczucia są naturalną reakcją na trudne doświadczenia. Możesz praktykować dobroć wobec siebie samej, dbać o emocje, praktykując medytacje lub jogę — pomaga to w regulacji stresu. Wprowadź zdrową dietę, odpowiednią ilość snu oraz regularną aktywność fizyczną. Rozmawiaj z bliskimi, podziel się przeżyciami i uczuciami. Samodzielne poradzenie sobie z traumą może być trudne. Dlatego jeśli czujesz, że sama nie dasz rady, nie wahaj się prosić o pomoc specjalistę, psychologa, psychoterapeuty, hipnoterapeutę. Terapia może dostarczyć Ci odpowiedniego wsparcia. Traumę można przezwyciężyć, musisz znaleźć odpowiednią drogę dla siebie. Nie bagatelizuj swoich uczuć. Jeśli czujesz, że narasta w tobie niepokój, napięcie lub którykolwiek z objawów nie czekaj, aż zaczną mieć przewagę nad Twoim życiem i normalnym funkcjonowaniem.
Przepracowanie cierpienia wywołanego przez traumę wymaga czasu. Warto zacząć jak najszybciej, żeby objawy nie zdążyły się pogłębić, wywołując narastające zaburzenia psychiczne.
spotkajmy się
Chcesz umówić się na wizytę lub konsultację?
Zadzwoń 723 444 837 lub umów się na wizytę przez Booksy.