Wyobraź sobie, że jesteś na spacerze z Twoją znajomą, spędzacie miło czas, rozmawiacie i nagle Twoje serce zaczyna bić szybciej, pocą Ci się ręce, a nogi się uginają. Twoje ciało reaguje tak na konkretną rzecz? Na przykład na psa na spacerze, pająka, który spadł z drzewa albo na zbyt dużą ilość ludzi w jednym miejscu? To właśnie fobia — lęk dużo silniejszy niż zwykle. Ten nieadekwatny do rzeczywistego zagrożenia strach może wymagać pomocy specjalisty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, więcej czym jest fobia, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda jej leczenie, czytaj dalej, ponieważ w tym artykule przyjrzymy się właśnie tym zagadnieniom.
Czym jest fobia?
Fobia to zaburzenie, przez które odczuwasz lęk dużo bardziej intensywny niż wskazywałby na to bodziec, który go wywołuje lub sytuacja z nim związana. Czy to lęk przed pająkami? Małymi pomieszczeniami? A może egzaminem? Tak naprawdę wystarczy, że tylko pomyślisz o tej konkretnej rzeczy, a strach może Cię przytłoczyć tak, że nie jesteś w stanie nad tym zapanować. Na pewno negatywnie wpływa na Twoją jakość życia.
Jak objawia się fobia?
Istnieje bardzo dużo różnych objawów fobii. Przykładowo możesz doświadczyć:
- problemów z koncentracją,
- mdłości,
- pocenia się rąk,
- drgania nóg,
- wzrostu tętna,
- bólu brzucha (skurczy mięśni),
- uczucia duszności (również, gdy chorujesz na astmę oskrzelową),
- wyższego poziomu stresu czy nerwowości.
Możesz odczuwać nasilony lęk, jeśli zobaczysz pająka albo kiedy czekasz na swoją kolej u dentysty, a nawet wtedy, gdy tylko pomyślisz o takiej wizycie. Wszystkie te fobie można podzielić na kategorie.
Rodzaj fobii zależy od ich przyczyny. Można wyróżnić dwa rodzaje fobii:
Społeczne — dotyczące lęku przed relacjami lub kontaktów z innymi ludźmi, wystąpień publicznych itp.
Specyficzne — dotyczące lęku z danymi obiektami, sytuacjami. W tej kategorii można wyróżnić fobię przed zwierzętami, przed brudem, ciemnością, klaustrofobię, fobię związaną z widokiem krwi lub inne zdarzenia np. śmierć czy zakochanie się. Warto zaznaczyć, że fobia może pojawić się na konkretnym etapie życia. Fobie przed zastrzykami najczęściej występują w okresie dzieciństwa a fobia przed śmiercią u osób starszych czy w średnim wieku.
Jeśli boisz się pająków, cierpisz na arachnofobię. Objawy fobii mogą pojawić się również bez bezpośredniego kontaktu z pająkiem, wystarczy zdjęcie, podejrzenie, że pająk znajduje się gdzieś w pobliżu i świadomość jego spotkania. Oprócz objawów opisanych wyżej możesz mieć wrażenie, że na Twoim ciele znajduje się to zwierzę.
Klaustrofobia jest zaburzeniem, przez które odczuwasz lęk przed małymi, zamkniętymi pomieszczeniami, z których nie można wyjść/uciec. Jeśli wchodzisz do windy albo niskiej i wąskiej klatki schodowej podczas zwiedzania możesz odczuwać większe natężenie stresu, niepokój, chęć wycofania się, przyspieszone bicie serca, paraliż, drżenie rąk, nieregularny oddech lub utrudnione oddychanie.
W opozycji do klaustrofobii jest agorafobia – lęk przed uwięzieniem na otwartej przestrzeni lub w nieznanym miejscu, gdzie otrzymanie pomocy będzie niemożliwe.
Akrofobia charakteryzuje się intensywnym lękiem przed wysokością. Nie muszą być to duże odległości, osoba cierpiąca na to zaburzenie może odczuwać lęk nawet przy wejściu na drabinę. Dodatkowo zawroty głowy, uczucie uginających się nóg czy przyspieszone bicie serca.
Jeśli odczuwasz bardzo silny lęk przed uduszeniem się, prawdopodobnie cierpisz na anginofobię. Na nyktofobię cierpią osoby, które boją się mroku i ciemności.
Niezależnie od rodzaju fobii, zawsze masz możliwość uzyskania pomocy, zmniejszenia objawów lęku i poprawienia jakości swojego życia. Skutecznym narzędziem w leczeniu fobii będzie między innymi hipnoterapia. Polega ona na wprowadzeniu pacjenta w stan relaksu, hipnozy co pozwala na zrozumienie problemu emocjonalnego i zasugerowanie przez terapeutę pozytywnych zmian w jego umyśle. Pomaga zmienić sposób myślenia i odczuwania lęku w stosunku do konkretnych bodźców, które wpływają na twoje życie. Oprócz tego wspomagająco możesz zastosować tez techniki oddechowe i wyciszające. W trudnych przypadkach warto też skorzystać z psychoterapii albo skonsultować się z psychiatrą.
Podsumowanie:
Fobia jest zaburzeniem lękowym, które powoduje strach nieadekwatny do sytuacji, ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Możesz odczuwać przyspieszoną pracę serca, drżenie rąk, zawroty głowy, zimne poty, nieregularny oddech czy paraliż. Objawów jest naprawdę bardzo dużo, również jak i rodzajów fobii. Fobia przed zwierzętami, sytuacyjna, przed środowiskiem naturalnym lub przed zranieniem. Jeśli cierpisz na fobię albo nawet ją podejrzewasz, powinnaś poszukać dla siebie pomocy. Bardzo skuteczną i bezpieczną metodą jest hipnoterapia, która dzięki terapeucie zmieni twój sposób myślenia i odczuwania konkretnego bodźca. Oczywiście, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo i skuteczność udaj się do odpowiednio wykwalifikowanego terapeutę, który nie tylko przeprowadzi hipnoterapię, ale również stwierdzi, czy to jest najlepsza forma pomocy i pomoże zmienić Twoje życie.
Bibliografia:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie-psychiczne/choroby-i-zaburzenia-psychiczne/fobie/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fobia
https://www.medicover.pl/zdrowie/psychiczne/fobie/
https://www.luxmed.pl/dla-pacjenta/artykuly-i-poradniki/czym-sa-fobie-jakie-sa-ich-rodzaje-i-metody-leczenia
spotkajmy się
Chcesz umówić się na wizytę lub konsultację?
Zadzwoń 723 444 837 lub umów się na wizytę przez Booksy.