Twój wewnętrzny strażnik – czym są mechanizmy obronne w Twoim ciele?

Twój wewnętrzny strażnik – czym są mechanizmy obronne w Twoim ciele?

Przez całe życie – od chwili narodzin, przez dorosłość aż do śmierci twoja psychika stara się radzić sobie z wieloma trudnymi sytuacjami. Korzysta z mechanizmów obronnych, aby obronić Cię przed bolesnymi i emocjonalnie trudnymi wydarzeniami przynajmniej do momentu, w którym będziesz w stanie sobie z nimi poradzić. Mechanizmy te są niezbędne, aby zachować równowagę, ale mogą być również źródłem problemów, jeśli organizm ich nadużywa, zamiast rozwiązywać problemy.

Czym są mechanizmy obronne? Definicja

Pojęcie mechanizmów obronnych zostało wprowadzone przez Zygmunta Freuda. Ich celem jest np. stworzenie przestrzeni na poradzenie sobie z przykrą sytuacją czy utrzymanie poziomu stresu na akceptowalnym poziomie do czasu uregulowania emocji. Działanie mechanizmów obronnych redukuje lęk, stres i zmniejsza odczuwanie innych negatywnych emocji. Mechanizmy są niezbędne do funkcjonowania, ale jeśli to twoja jedyna strategia radzenia sobie z problemami zastanów się, kiedy, w jakich sytuacjach i w jakiej intensywności je stosujesz. Nadmierne ich wykorzystanie może zniekształcić
pogląd na rzeczywistość lub utrudnić kontakty z innymi ludźmi.

Rodzaje i przykłady mechanizmów obronnych

Mechanizmy obronne można podzielić według technik: unikania działania, przemieszczenia, zniekształcania rzeczywistości czy przyjmowania cudzych zachowań.

Technika unikania działania

Wyparcie – chroni przed trudnymi wspomnieniami i nadmiarem lęku, „ukrywając” zdarzenia przed świadomością. Może przyjmować postać od chwilowych zaników pamięci do całkowitej amnezji powstałej np. w wyniku traumy.

Tłumienie – uznawane za najbardziej dojrzały mechanizm obronny. Wskutek świadomej decyzji tłumisz lub po prostu ignorujesz przykre uczucia i zastępujesz je pozytywnymi myślami na inny temat.

Zaprzeczenie – technika obronna pokrewna wyparciu. Polega na fałszowaniu obrazu rzeczywistości za pomocą nieprzyjmowania do wiadomości faktów z życia, np. śmierci bliskiej osoby czy własnego alkoholizmu.

Technika przemieszczenia

Sublimacja — dzięki temu mechanizmowi obronnemu możesz swoje negatywne emocje i energie przekierować na inne działanie, które będzie bezpieczne dla ciebie i innych. Pomaga zachować równowagę i funkcjonować na co dzień. Twoje niechciane pragnienia możesz skierować na swoje hobby – np. sport, malowanie lub wolontariat.

Regresja – polega na cofnięciu się do wcześniejszej fazy rozwoju, by odzyskać np. poczucie bezpieczeństwa, które dawniej towarzyszyło konkretnym zachowaniom. Ten mechanizm obronny może pojawić się u dziecka, jak i u dorosłego.

Technika zniekształcenia rzeczywistości

Racjonalizacja – zachodzi gdy w miejsce motywacji i przyczyn podjętego (przez siebie lub innych) działania przyjmujesz inne – Twoim zdaniem bardziej logiczne czy akceptowalne społecznie. Ukrywasz prawdziwe powody podjętej decyzji czy własnej postawy wobec czegoś.

Projekcja – mechanizm obronny, dzięki któremu przypisujesz innym ludziom twoje negatywne uczucia, zachowania lub cechy by pozbyć się stresu, poczuć się lepiej i podnieść swoją samoocenę.

Technika przyjmowania cudzych zachowań

Identyfikacja – polega na upodabnianiu się do kogoś, przyjmując cechy i zachowania tej osoby, które są przez Ciebie pożądane. Przykładowo, identyfikujesz się z kimś kto jest postrzegany za wykwalifikowaną osobę. Naśladujesz go, aby być postrzegany jak ona, aby zyskać akceptację i poprawić swoją samoocenę.

Konformizm — dzięki temu mechanizmowi dostosowujesz swoje zachowanie, poglądy i zasady do norm społecznych i oczekiwania grupy, do której należysz. Często swoim kosztem, ale w zamian za uznanie, akceptację lub uniknięcie konsekwencji społecznych. Np. jeśli w pracy dominuje przekonanie, że gotowanie to strata czasu, a Ty przyjmujesz tę postawę – mimo że uwielbiasz gotować.

Czym różni się wyparcie od zaprzeczenia?

Oba mechanizmy mogą pomóc Ci poradzić sobie w trudnych chwilach, natomiast znaczącą różnicą jest to, że wyparcie jest całkowicie nieświadome a zaprzeczenie świadome. Wyparcie to nieświadome zapomnienie o trudnej sytuacji, której kiedyś doświadczyłaś. Zaprzeczenie to mechanizm obronny, który polega na świadomym i całkowitym negowaniu czy odrzuceniu negatywnych zdarzeń czy emocji. Ten mechanizm działa gdy np. nie przyznajesz się do problemu np. nadużywania używek, zaprzeczania problemom, potrzebom i uczuciom, które są ważne.

Mechanizmy obronne a radzenie sobie z problemami.

Mechanizmy obronne chronią nas przed stresem, niepokojem czy nieprzyjemnymi emocjami – są jak bariera. Dzięki nim możesz poradzić sobie z sytuacjami, których zaakceptowanie wymaga czasu. Nie zawsze jednak mają pozytywny wpływ na nas i ludzi dookoła. W niektórych przypadkach cierpią bliscy, na których wyładowujesz stres czy tłumione emocje. Warto wiedzieć, z jakich mechanizmów korzysta się najczęściej i przemyśleć jaki skutek może mieć nadmierne stosowanie a w razie trudności starać się rozwiązywać je i stawać naprzeciw twoim życiowym wyzwaniom.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub więcej wiedzy na ten temat skontaktuj się ze mną. Jako hipnoterapeutka pomogę Ci w uzyskaniu głębszego zrozumienia mechanizmów obronnych twojego organizmu (np. poprzez regresję hipnotyczną). Pokażę Ci jaki mogą mieć wpływ na twoje życie. Posiadam odpowiednie narzędzia by pomóc Ci wzmocnić Twoje zasoby wewnętrzne i umiejętności radzenia sobie z trudnościami.

Zajrzyj do mojej oferty już teraz

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Mechanizmy_obronne

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/rozwoj-osobisty/mechanizmy-obronne-czym-sa-i-jak-na-nas-wplywaja-przyklady-aa-MUx5-6H6M-D4uW.html

spotkajmy się

Chcesz umówić się na wizytę lub konsultację?

Zadzwoń 723 444 837 lub umów się na wizytę przez Booksy.


Umów się na wizytę