Jak skutecznie wyjść z anoreksji

Zaburzenia odżywiania są coraz częściej diagnozowane w społeczeństwie. Mogą mieć wpływ na funkcje społeczne, relacje międzyludzkie, aktywność zawodową, naukę, czy samopoczucie. Takie osoby mogą doświadczać izolacji społecznej oraz trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji. Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa, AN) należy do chorób z grupy zaburzeń odżywiania.



Obraz kliniczny

Osoby z anoreksją ograniczają liczbę spożywanych posiłków oraz ich kaloryczność w celu obniżenia masy ciała, co najczęściej prowadzi do wartości znacznie niższych niż wymagane dla płci i wieku oraz zdrowia psychicznego. Innym objawem jest występowanie intensywnego lęku przed przytyciem lub otyłością. Wszelkie zabiegi skupiają się na zapobieganiu przyrostowi masy ciała nawet wtedy, gdy jest skrajnie niska. Dochodzi do nieprawidłowej oceny wyglądu swojego ciała i jego masy, co ma negatywny wpływ na samoocenę. Negatywne postrzeganie własnej osoby może znacząco wpływać na obniżenie samooceny i stanowi ważny aspekt rozpoznawczy rozwoju zaburzeń odżywiania. Jeżeli zachowania zdrowotne nie odgrywają znaczącej roli w życiu człowieka, będzie on reagować lękiem i złością na presję ich wprowadzenia.

Charakterystyka

Najwcześniejsze objawy jadłowstrętu psychicznego można zaobserwować w okresie dojrzewania. Znacznie rzadziej we wcześniejszym okresie lub powyżej 40 roku życia. Występuje też ryzyko pojawienia się powikłań somatycznych oraz dodatkowych zaburzeń psychicznych: depresyjne, lękowe, obsesyjno – kompulsacyjne. Osoby z objawami objadająco – przeczyszczającymi są bardzo impulsywni, mają skłonności do nadużywania alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Leczenie

Leczenie jadłowstrętu musi być zintegrowane i interdyscyplinarne. W skład powinni
wchodzić lekarze: psychiatra, internista, pediatra oraz inni specjaliści prowadzący różne formy
terapii na poziomie świadomym (m.in. psycholog, psychoterapeuta -psychoterapię ACT,
systemową), dietoterapię , farmakoterapię, praktyki somatyczne oraz na poziomie podświadomym – hipnoterapeuta.

Hipnoza może być bardzo pomocnym narzędziem wspierającym leczenie anoreksji. Może
wspomagać proces zdrowienia w kilku istotnych aspektach:

  • Praca nad negatywnym obrazem ciała: Hipnoza pozwala klientowi dotrzeć do podświadomych przekonań na temat własnego ciała, które są częstą przyczyną anoreksji. Pomaga wprowadzić pozytywne sugestie, by zmienić sztywny sposób postrzegania siebie, zredukować wewnętrzną krytykę i wzmacniać akceptację własnego wyglądu.
  • Redukcja lęku i stresu : Hipnoza pomaga wprowadzić klienta w stan głębokiego relaksu, co może pomóc w obniżeniu poziomu lęku i stresu. Dzięki temu klient może nauczyć się skuteczniejszych metod radzenia sobie z trudnymi emocjami i napięciem, które często prowadzą do restrykcyjnego podejścia do jedzenia.
  • Zwiększenie motywacji do zdrowienia: Hipnoza może wspierać motywację do wprowadzania zmian w zachowaniu. Sugestie hipnotyczne mogą pomóc danej osobie w pracy nad dążeniem do zdrowia, wyznaczaniem realistycznych celów oraz wzmacnianiem poczucia własnej skuteczności i samokontroli.
  • Wzmacnianie nawyków zdrowego jedzenia: Terapia hipnotyczna może obejmować techniki mające na celu wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych, co może być cenne szczególnie w procesie powrotu do zdrowego odżywiania i normalizacji wagi.
  • Zmniejszenie wewnętrznych konfliktów: Dzięki hipnozie można pracować nad konfliktami i podświadomymi schematami, które mogą przyczyniać się do anoreksji, co pomaga lepiej zrozumieć własne potrzeby i emocje.

Skuteczność tej terapii zależy od wielu czynników, takich jak zaawansowanie anoreksji, otwartość osoby na tę formę terapii i na współpracę z hipnoterapeutą.

W totalnej biologii oraz ustawieniach systemowych, anoreksja jest postrzegana jako wynik nieświadomych konfliktów wewnętrznych, które mogą mieć podłoże emocjonalne lub systemowe. Obie te teorie łączą biologię ciała z psychiką, przy czym zwracają uwagę na wpływ wzorców rodzinnych, nieświadomych przekonań oraz traum międzypokoleniowych.

W koncepcji totalnej biologii każdy objaw lub choroba, w tym anoreksja, jest traktowana jako symboliczny komunikat ciała, mający na celu rozwiązanie jakiegoś konfliktu emocjonalnego. Typowe dla anoreksji jest totalne odrzucenie życia, które kojarzone może być z wodą, pokarmem, macierzyństwem (matką), miłością, kobiecością. Wiąże się z odczuciem odrazy prowadzące często do nienawiści wobec wszystkiego związanego z własnym istnieniem, ciałem.

W ustawieniach systemowych „U podstaw anoreksji leży często solidaryzowanie się z osobą wycofującą się lub wykluczoną, lub znikającą, lub winną – często tą osobą jest ojciec. Wewnętrzne nastawienie anorektyczek jest następujące: ”Lepiej ja niż ty”.
Bert Hellinger

Terapia integratywna prowadzona w moim gabinecie obejmuje proces terapeutyczny mający na celu wieloaspektowe podejście do leczenia anoreksji co zwiększa szanse na trwałe efekty. Łączy różne podejścia i metody, tak by osoby z anoreksją miały jak największą możliwość pracy nad zrozumieniem głębszych przyczyn swoich objawów, uwolnieniem się od emocjonalnych więzi z konfliktami przeszłości oraz transformacją przekonań, które doprowadziły do tego stanu.

Skutki anoreksji dla organizmu

U osób jadłowstrętem psychicznym mogą wystąpić różne objawy zagrażające ich życiu. W niektórych przypadkach skutkujące interwencją medyczną. Masa ciała nie jest jedynym kryterium w decyzji o hospitalizacji. Duże znaczenie mają powikłania ogólnomedyczne oraz stan psychiczny pacjenta. Istotne są takie zaburzenia jak: odwodnienie, hipoglikemia, zawroty głowy, omdlenia, utraty przytomności, drgawki, zaburzenia rytmu serca, szybkie i nadmierne obniżenie masy ciała, epizody przeczyszczania się, poważne zaburzenia psychiczne, obniżenie ciśnienia krwi, osteoporoza, zaburzenia endokrynologiczne oraz hormonalne z brakiem miesiączki włącznie.

FUNKCJE REPRODUKCYJNE SĄ TO PIERWSZE
PROCESY FIZJOLOGICZNE, KTÓRE ORGANIZM
POŚWIĘCA W STANACH INTENSYWNEGO
STRESU ZAGRAŻAJĄCEGO ŻYCIU.

Jeśli czujesz, że ten problem Ciebie dotyczy, a chciałabyś/ chciałbyś nad tym popracować,
zapraszam Cię do gabinetu .

Źródła

„Dietetyka kliniczna” Redakcja naukowa prof. dr hab. n. med. Marian Grzymisławski, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2023

„Wybrane zagadnienia psychodietetyki. Narzędzia i metody pracy z osobami z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi” Redaktor prowadząca Iwona Kuc, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2020

„Współczesna Dietetyka” Nr 53, maj 2024

Współautor tekstu Alicja Kubiak @recenzje_korekty_teksty